FED - Harkov (1934 - )
Sokan hiszik tévesen, hogy a FED gépeket a második világháború után, zsákmányolt berendezéseken kezdték gyártani a szovjetek. A történet jóval hamarabb kezdődött.
A LEITZ cég akkori sikerterméke, a LEICA IId már 1932-35 között több követőre is találta világon, így a harkovi FED gyár mellett Japánban a CANON, a Leotax, a Nicca és a MINOLTA, Angliában a REID és az Egyesült Államokban a Kardon is e terméknek köszönheti későbbi karrierjét.
Fentiek közül a FED volt kronologikusan az első Leica másolat és egyben az egyetlen, melyet valóban nagy tételben gyártottak a II. világháború előtt.
A FED gyár a világháború előtt az utcán csellengő árva, vagy család nélkül maradt fiatalok „gyűjtőhelye” volt. Ők dolgoztak itt, s lakhatási gondjaikat a gyár munkásszállásán oldották meg. Egyes források szerint javító-nevelő intézmény volt a gyár, ami egyáltalán nem mond ellent az előbbieknek, s nem is elképzelhetetlen, hiszen a fényképezőgépeken látható FED felirat nem más, mint Félix Edmundovics Dzserzinszkij monogramja, aki a KGB-előd Szovjet Titkosrendőrség megalapítója volt.
A harkovi Makarenko-tanítványok 1941-ig, a Szovjetunió megtámadásáig részben német alkatrészekből gyártották a LEICA - FED-eket, majd a háború után 1947-től kezdődött újra a termelés. Az első fejlesztéseket 1948-ban hajtották végre, majd 1955-ben került piacra a szovjet mérnökök által alaposan áttervezett, örökifjú és legendás FED-2, s továbbfejlesztett társai.